Утримання та догляд Індики

Добовий молодняк

Добовий молодняк має бути рухливим та активним вагою 50-52 г. Втягування шиї, настовбурчене пір’я, посилене дихання з відкритим дзьобом, жалібний писк, поїдання підстилки, блідий колір голови свідчать про проблеми зі здоров’ям та утриманням птиці. Власники повинні спостерігати за розподілом птиці по приміщенню, споживанням корму і води, зміною кольору або консистенцією посліду, зміною запаху у пташнику.

Приміщення

Приміщення для вирощування індиків має бути ізольоване від інших тваринницьких споруд, пташників та послідосховищ. Промислова ферма має бути обнесена парканом, а майданчики перед пташниками повинні мати бетоноване покриття. Рекомендовано дотримуватись санітарних та технологічних розривів для запобігання перехресного контакту  та передачі збудників захворювань. Для профілактики захворювань проводять постійне видалення трупів, знищення жуків-шкідників, гризунів та запобігають проникненню диких птахів. Вхід у приміщення персоналу дозволяється тільки у захисному одязі й взутті.

Підготовку приміщення проводять після вивозу попередньої партії птиці. Після видалення посліду спочатку виконується сухе прибирання (вимітання дочиста підлоги, стелі, стін), потім за допомого мийки під високим тиском здійснюється вологе прибирання приміщення, вестибюлю та майданчика перед пташником. Залишки бруду видаляють із годівниць і поїлок, вентиляційних систем і нагрівальних приладів.

Дезінфекцію проводять засобами які мають широкий спектр дії. Дезинфікуючі засоби обирають зі списку сертифікованих в країні ветеринарних препаратів. Окремо звертають увагу на протипаразитарну обробку проти ооцист еймерій, комах та кліщів.

Після очистки й дезінфекції приміщення та перевірки справності теплового, світлового та вентиляційного обладнання завозять підстилку, монтують брудерні огорожі та розкладають листи паперу або лотки для яєць для першої роздачі корму. Щоб уникнути втрат на початку вирощування птахи повинні відразу потрапляти до добре підготовлених відділень пташників. Підлога брудерної зони покривається шаром тирси із мякої деревини. Поверхня повинна бути рівною, щоб запобігти паданню, лежанню на спині та на боці птиці. Розподіл годівниць та поїлок у пташнику проводять на відстані 4 м одна від одної, щоб птах з будь-якого місця повинен знаходити годівницю максимум на відстані 6 м.

Діаметр огороджувальних кілець становить 3,5-4,5 м для 240-400 індичат. Кільця (брудерні огорожі) висотою 30-50 см повинні мати перфорацію для оптимального повітрообміну. Залежно від умов у пташнику індичата утримуються в огороджувальному кільці 3-6 днів.

Підстилка

Мікроклімат пташника сильно залежить від властивостей підстилки і як з нею працюють. Метою використання підстилки є створення сухої, без пилу обстановки, щоб звести на мінімум живильне середовище для бактерій. Стандартно підстилкою для індиків є такі целюлозомісткі матеріали, як солома, відходи деревини або лушпиння зернових у природній або переробленій формі. Матеріал має добре поглинати вологу, не містити бруду, шкідливих речовин, збудників хвороб або цвілі.

Для того , щоб індичата отримували тепло знизу, при наявності опалення підлоги підстилка повинна наноситися тоншим шаром близько 3 см, а коли обігрів проводиться зверху, то шар підстилки має складати 8 см влітку і 10 см взимку.

Норми використання підстилки для індиків

Тип підстилки Підігрів підлоги Підігрів зверху
Суха стружка 3 см 8-10 см
Різана солома 0,5-1,0 кг/м2 1,0-1,5 кг/м2
Рисове лушпиння 3-5 см 8-10 см
Лушпиння соняшника 3-5 см 8-10 см

Посадка птиці

Картонні коробки з індичатами ставлять перед підготовленими огороджувальними кільцями або відділеннями. Птахів спокійно переміщують, не кидають і не створюють шум. Щільність посадки залежить від технічної можливості контролю мікроклімату та в ідеальних умовах може досягати 52-58 кг/м2 живої маси до кінця терміну вирощування. Щільність посадки залежить також від обраного кросу та спільного чи роздільного утримання самців та самок.

За оптимальних умов кількість годівниць та напувалок має відповідати нормативам.

Нормативні показники щільності посадки, годівлі та напування індиків

Показник Вік птиці, тижнів
0-6 7-13 14-17
Щільність посадки, гол./м2 8-10 5-6 4-5
Фронт напування, см/гол. 2 3 4
Фронт годівлі, см/гол. 7 10 15

В брудерній зоні гарантовано обладнують мінімум 2 бункерні годівниці та 2 вакуумні напувалки на 100 індиків, з фронтом 25 мм/голову та обов’язково розстеляють листи паперу чи лотки для яєць на який розсипають корм.

Після посадки в брудер індичат залишають мінімум на одну годину для акліматизації до оточуючого середовища, після чого кожні 2 години проводять контроль за температурою, вентиляцією, рівнем води та корму. На 3-4 добу можна розширювати огорожу, а на 5-7 день кільця прибирають.

Мікроклімат

Брудерний період. У зоні розташування птахів температура має становити 36-37 0 С, а по краю кільця не нижче 23-26 0 С. Випромінювачі залежно від їх типу і пори року повинні розташовуватися на висоті 70-90 см. Для кожного кільця забезпечують окреме регульоване джерело світла, щоб загальна освітленість могла досягати 80 Лк. Підігрів приміщення розпочинають за 48-72 години в залежності від пори року. Перші 23 години зіндичат утримують в освітленому приміщенні, щоб птахи змогли знайти корм і воду. В подальшому індичатам достатньо 16 годинного світлового дня.

В безбрудерний період вирощування слід дотримуватися наступних показників мікроклімату.

Рекомендовані показники мікроклімату для індиків

Нормативні показники Вік птиці, тижнів
0-1 2-4 4-17
Температура повітря, 0С 37-33 32-24 22
Тривалість освітлення, годин 23-16 16-14 14
Інтенсивність освітлення, Лк 80 60-40 40-20
Відносна вологість, % 60-70 50-70 50-70
Рівень CO2, % <0,25 <0,25 <0,25
Рівень СО, % <0,001 <0,001 <0,001
Рівень NH3, % <0,002 <0,002 <0,002
Повітрообмін, м3/кг ж.м./год. 0,65-1,0 0,6 0,6 (5,0 у тепл.період)
Запиленість, мг/м3 <5 <5 <5

У випадку вирощування індиків без огороджувальних кілець у приміщенні повинна бути постійна температура 36-37 0С, причому індичата вирощуються у великих групах за максимальної щільності, а примусова вентиляція має забезпечувати відмінну подачу повітря і створення мікрокліматичних умов. Температура бетонної підлоги має становити близько 280С, а температура підстилки – 340С.

Вентиляція

У пташниках відкритого типу вентилятори змішують холодне повітря ззовні із теплим повітрям всередині приміщення. В жарку погоду увімкнені вентилятори створюють ефект охолодження. Їх розміщують на відстані 12 м один від одного під кутом 80 0 до підлоги.

У пташниках закритого типу забезпечують обладнання для примусової мінімальної, перехідної та тонельної вентиляції. Мінімальна вентиляція забезпечує найменший об’єм заміни повітря для забезпечення киснем птахів, тоді як пил, аміак та волога посліду видаляються назовні. Це можливо за створення часткового вакууму, коли повітря потрапляє через канали у стінах і видаляється через дефлектори потолка. Завдяки цьому повітря буде змішуватися над птахами і не охолоджуватиме їх. Контроль здійснюється переважно таймерами.

Перехідна вентиляція контролюється температурою, і розпочинає роботу, коли потрібна вища за мінімальну швидкість повітрообміну. Перехідна вентиляція працює за рахунок потужних вентиляторів.

Тонельна вентиляція забезпечує комфорт в теплу і жарку погоду за рахунок високошвидкісного руху повітря, що виводиться вентиляторами вмонтованими в стінах.

Освітлення

Програма освітлення – це поєднання трьох різних параметрів, що контролює середовище в пташнику: світловий спектр, інтенсивність випромінювання і тривалість освітлення. Джерело світла має забезпечувати синтез вітаміну Д, який впливає на насичення кісток мінералами, що гарантує ріст та однорідність. Для вирощування молодняку рекомендоване освітлення теплим білим світлом 2700-3000 кельвін. Сучасна програма освітлення включає періоди освітлення та темряви. У перший день життя світловий день має становити 23 години з інтенсивністю 80 Лк, далі поступово знижуватися до 16 годин/добу упродовж тижня. Тривалість освітлення у віці  2-4 тижнів має становити 16-14 годин, а інтенсивність 60-40 Лк, а в подальшому 14 годин та 40 Лк, відповідно.

Корм

Стартовий комбікорм високої якості забезпечує максимальні показники продуктивності птахів. Протягом перших чотирьох тижнів вирощування формується скелет, імунна та серцево-судинна системи. Тому відмінний статус здоров’я залежить від якості корму та можливості достатнього його поїдання, щоб досягти планових показників на фінішній стадії. В перші 24-72 години індики мають отримати корм з оптимальним гранулометричним складом, де кількість пилоподібних частин менше 1 мм має становити не більше 10%. Великий відсоток пилоподібної фракції в кормі негативно впливає на споживання корму, живу масу та кормоконверсію. В цілому, виробники генетики рекомендують наступний гранулометричний склад стартового корму.

Гранулометричний склад стартового корму для індиків

Комбікорм <1 мм 1-2 мм 2-3 мм >3 мм
Стартовий 0-10 45-55 30-40 0

 

У перші дні корм індичатам розсипають на листи паперу або лотки для яєць, які необхідно регулярно міняти через забруднення. Це дозволяє індичатам знайти корм у перші 12 годин після посадки. Споживання корму індичатами перевіряют пальпацією вола після годівлі – у голодних він порожній або трохи заповнений. Якщо таких індичат виявиться багато, треба вжити негайних заходів: відсадити слабких, переглянути щільність посадки, додати годівниць, підсунути ближче годівниці до світла і т.п. Індичата погано переживають різку зміну кормів. Виходячи з цього, кожний новий вид корму вводять поступово, бажано не ввечері, а зранку, щоб впродовж дня у молодняку було більше часу пристосуватися до такого «стресового» фактору.

Корм повинен мати достатню текстуру, щоб молоді птахи змогли збирати його частинки. Замалі частинки та пильний корм індики не зможуть поїдати, а занадто великі частинки корму неможливо проковтнути. Перехід з крихти на гранулу має бути поступовим, щоб збереглися переваги початкової стадії росту. Перші гранули, що вводяться в раціон після крихти, мають бути у вигляді мікрогранул, або коротких гранул довжиною 4-5 мм і не дуже тверді, міцністю 88-92% (тест Холмена, 30 секунд). Для зниження змін в харчуванні птиці необхідно забезпечити поступовий перехід між двома послідовними схемами харчування за рахунок змішування двох раціонів упродовж 1-2 днів.

Оптимальний розмір частинок корму для індиків

Вік, тижнів 0-2 2-4 4-8 8-12 12+
Діаметр, мм Крихта з гранул 3 мм 2-3 мм 3-3,5 мм 3-3,5 мм 3-4,5 мм

 

Птахи дуже чутливі до змін фізичних властивостей корму. Споживання корму буде постійним, якщо якість гранул буде стабільною. Ростовий і фінішний корм має бути у вигляді гранул міцністю 90-95%  через 30 с тестування.

Інгредієнти, що використовуються в харчуванні індиків, мають бути легкозасвоюваними і якомога кращої якості, оскільки молодняк чудово реагує на рівень протеїну. Надмірний рівень важкоперетравного білку може негативно впливати на продуктивність і здоров’я, непереварений протеїн може накопичуватися в сліпій кишці, викликаючи розлад роботи шлунково-кишкового тракту. Рецепт корму ТМ «ТопКорм» Топ ПКі-0к забезпечує індичат енергією, незамінними амінокислотами, вітамінами та мінералами. Виробник корму підтримує нульові показники сальмонели в кормі. Для цього на заводі здійснюється регулярний контроль інгредієнтів, який базується на принципах аналізу небезпечних факторів і контролю в критичних точках (НАССР). Індики особливо чутливі також до мікотоксинів, вторинних метаболітів грибків, тому в лабораторіях заводу-виробника здійснюється ретельний контроль вхідної сировини, а в корм додаються адсорбенти мікотоксинів, які блокують їх у випадку стороннього потрапляння в шлунково-кишковий тракт ззовні.

За поживністю корм ТМ «ТопКорм» відповідає вимогам виробників генетики.

Показники поживності комбікорму ТМ «ТопКорм»

 

Артикул Обмінна енергія, кКал Сирий протеїн, % Ca, % P (засв.), % Na, % Лізин % Цистин+ метіонін, % Треонін, % А, тис. МО/кг Д3, тис. МО/кг Е, мг/кг Se, мг/кг Zn, мг/кг
Топ ПКі-0к старт  (крупка) 2850,00 27,50 1,45 0,85 0,18 1,8 1,17 1,03 13,12 5,25 105,00 0,32 105,00
Топ ПКі-5г гровер (гранула) 2950,00 21,00 1,25 0,75 0,17 1,5 0,98 0,90 12,50 5,00 100,00 0,30 100,00
Топ ПКі-бг фініш (гранула) 3050,00 18,00 1,00 0,65 0,15 1,18 0,83 0,75 11,00 4,00 60,00 0,30 95,00

 

З віком індики потребують збільшення вмісту метаболічної енергії для росту тканин, розвитку та активності. Комбікорм ТМ «ТопКорм» Топ ПКі-5г містить оптимальну кількість пшениці та кукурудзи, основне джерело багатих на енергію карбогідратів. Рослинна олія  – основне джерело легкозасвоюваної енергії та містить ненасичені жирні кислоти й жиророзчинні вітаміни з антиоксидантними властивостями. Кормові протеїни, такі як глютен та соєвий шрот із високим рівнем сирого протеїну та незамінних амінокислот, забезпечують структурними елементами для побудови клітин м’язів, нервів, шкіри та інших тканин. Оптимальний рівень кальцію в гроверному раціоні Топ ПКі-5г має важливий вплив на ефективність засвоєння корму, ріст і розвиток кісток, функціонування нервової та імунної системи, а фосфор, у правильній та необхідній формі та кількості оптимізує структуру та ріст кісток скелету. Метаболічні процеси підтримуються на необхідному рівні за рахунок вводу джерел натрію, калію та хлоридів. Ці макроелементи впливають також на кількісне споживання корму та рН крові. Виробник корму не залишив поза увагою рівень мікроелементів та мікроелементів, оскільки незначна невідповідність їх рівня може викликати незворотні зміни в розвитку, рості птиці та перевитрат корму. Премікс Novacor, що виробляється на сертифікованому за всіма світовими показниками якості та безпеки заводі містить оптимальну кількість мінералів та вітамінів, що відповідають віку індичат.

В корм птиці включені ензими двох типів. Оскільки зернові продукти містять некрохмальні полісахариди, які індики не можуть засвоїти, ензими допомагають їх розщепити, тому ця фракція вуглеводів стає доступною. Фітаза – інший тип ферментів, що дозволяє вивільнити фосфор із природніх сполук – фітатів. Індики не можуть засвоїти цей фосфор, оскільки кількість природнього ферменту в кишечнику недостатня. Додаваня фітази до раціону вивільняє зв’язані кальцій та фосфор, що значно економить використання джерел цих макроелементів та запобігає забруднення зовнішнього середовища фосфатами.

Стартовий та ростовий раціони містять дозволені до використання для індиків, кокцидіостатики – препарати, що запобігають ураженню клітин слизової оболонки кишечнику паразитами роду Eimeria.

Фінішний раціон ТМ «ТопКорм» Топ ПКі-бг, у вигляді гранули, забезпечує організм індиків максимальною кількістю потрібної енергії, яка необхідна для розщеплення і засвоєння протеїнів, ліпідів та полісахаридів, що надходять з кормом. В цей період індики споживають значну кількість корму, тому рецепт має економічно обґрунтований баланс сировини.

Вода

Під час вирощування індиків забезпечують колокольними напувалками з розрахунку  1 екз./80-100 гол. Висота колокольних поїлок має бути такою, щоб верхній край знаходився на рівні спини птиці. У випадку використання інших типів напувалок слід користуватися розрахунками виробників. Птахи повинні мати необмежений доступ до чистої, свіжої та якісної води. Оптимальна температура води 15-21 0 С. В господарстві має зберігатися запас води на 24 години.

Гранично допустимі показники якості води

Показник Концентрація, мг/л
Розчинні речовини 0-1000
Тверді домішки 1000-3000
Жорсткість Менше 110
рН 6-8
Сульфати 200
Хлор 150
Кальцій 110
Магній 125
Залізо 0,3
Кишкова паличка 0 куо/мл
Натрій 50

Споживання води на початку періоду відгодівлі становить у 2,5 рази більше за споживання корму, на середньому етапі – вдвічі більше зі спадною тенденцією.

Зниження ризиків захворювань. Основою для успішного вирощування індиків є гарне здоров’я птиці. Центральну роль відіграють специфічні для індиківництва концепції охорони здоров’я, узгоджені з ветеринарним лікарем.