Утримання та догляд свині

Молодняк

Віддавати перевагу слід поросятам з довгим тілом, широкою та глибокою грудною кліткою, з еластичною шкірою. У порід м’ясного напряму хвіст обов’язково закручений спірально – це ознака гарного розвитку м’язів у всьому організмі. Очі мають бути чисті, без виділень і травм, без набряку повік, з ясним та живим поглядом. Голова у здорового поросяти, має пропорційну довжину. Гарні поросята виділяються рухливістю.

Приміщення

Підготовку приміщення починають з прибирання корму та підстилки після звільнення від поросят. Спочатку проводять механічну очистку від навозу та бруду станків, підлоги, годівниць, напувалок, вікон, дверей, проходів, допоміжних приміщень та вигульної площадки. Поверхні промивають гарячою водою, доки не буде видно структуру та колір поверхні. За необхідності проводять поточний ремонт приміщення та обладнання, після чого підлогу миють повторно.

Дезінфекцію проводять гарячими розчинами дезінфектантів у дозах згідно рекомендації виробника. Дезінфекцію приміщення проводять перед початком або після завершення певного виробничого циклу.

У великих господарствах розповсюджена безвигульна система утримання свиней у приміщеннях в індивідуальних, групових станках від народження до реалізації. Нормативна потреба у площі приміщення наведена у таблиці. Згідно положення ЕС на 1 голову має бути в середньому 0,6 м2 приміщення.

Потреба площі для тварин різного віку

Статево-вікова група Вага, кг Площа на 1 голову, м2
Поросята до 10 0,15
Поросята після відлучення 10-20 0,2
Поросята після відлучення 20-30 0,3
Поросята на дорощуванні 30-50 0,4
Свині на відгодівлі 50-85 0,55
Свині на відгодівлі 85-110 0,65
Свині на відгодівлі від 110 1,0
Свиноматки за групового утримання 1,5 м2 без зони годівлі
Свиноматки за індивідуального утримання 2,1*0,6 м2 станок без годівниці
Супоросні свиноматки 2,4*0,85 м2 станок
Хряки 6 м2

Значно спрощує процес розведення свиней щілинна підлога – зручне покриття, через яке здійснюється самосплавна система збору екскрементів. Щілинна підлога – це комплексна інженерна споруда, що складається з двох рівнів: перший використовується для організації жилої площі для поросят, а другий використовується для відведення екскрементів. Впровадження щілинної підлоги можливе на етапі планування або реконструкції будівлі.

Схема решітчастої підлоги у свинарнику

Схема решітчастої підлоги у свинарнику

Щілинна підлога виготовляється із бетону, металу або пластику, тому власник заздалегідь обирає виробника за перевагами та вартістю залежно від напряму та технології утримання.

Утримання свиней

Постановка свиней на відгодівлю здійснюється у віці 11-12 тижнів при середній вазі 30 кг. Вага може коливатися від 22 до 38 кг. Потреба в годівницях і напувалках в залежності від віку поросят наведена в таблиці.

Нормативні показники утримання та годівлі поросят

Статево-вікова група Вік, днів Орієнтовна вага, кг t в приміщенні,0 C Тиск в ніпельній поїлці, л/хв Висота від підлоги, см
Чашко-подібної Ніпельної, 45′ Ніпельної, 90′
Підсисні поросята 21 6 30* 0,5 5 15 10
28 8 28*
Дорощування 35 10 27* 1-1,5 15-20 30-50 25-35
42 12-30 26*
49 25*
56 24*
63 23*
70 22
77 22
Відгодівля 78-115 30-60 18-20 1,5-2 30-35 60-90 45-60
116-175 60-115 2-2,5
Супоросні свиноматки * 17-18 2,5-3 40 90 75
Лактуючі свиноматки * 3-4 **
Кнури плідники * 2,5-3 40

* – в залежності від генетики;

** – залежить від конструкції станка.

Під час постановки свиней на відгодівлю слід заповнювати відразу всю секцію. Бажано записувати всю інформацію про захворювання, вагу і кількість тварин. В один станок відбирають тварин схожої ваги і бажано з сусідніх станків. Чим краще поросята знають один одного, тим спокійніше пройде постановка. Після завершення комплектації групи змінювати її склад не рекомендується. Якщо в станок потрапляють тварини, які незнайомі, для них потрібна додаткова площа на випадок прояву ієрархічної боротьби, щоб тварини змогли втекти. Іноді значна щільність тварин, погана вентиляція, відсутність соломи, дефіцит води і затримка годівлі можуть стати причинами виникнення бійок. Це можна попередити, помістивши іграшки: м’ячі, шини та інше. Якщо виникає проблема відкушування хвостів, може допомогти матеріал для копання і риття: солома, сіно, буряки, гілки, тобто органічний матеріал який можна з’їсти або порвати на частини.

Температура повітря

Мікроклімат і температура повітря значно впливають на продуктивність поголів’я, ріст і розвиток. За високої температури повітря у свиней може виникати перегрів тіла, що знижує апетит та поїдання корму, що вплине на середньодобові прирости. Якщо в приміщенні холодно, то тварини будуть витрачати багато енергії на самозігрівання, що призведе до збільшення поїдання кормів та збільшить витрати на годівлю.

Висока вологість підсилює негативну дію низької температури: організм починає витрачати більше енергії на самозігрівання – після переохолодження виникають застудні захворювання, організм затримує тепло, викликаючи в’ялість, зниження імунітету, обміну речовин, проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту.

Зниження вологості можливе за допомогою негашеного вапна. Крім того необхідно регулярно чистити станки, видаляти навоз та не зволожувати підлогу.

Вентиляція

Свиням на відгодівлі потрібне свіже повітря постійно, але швидкість повітряного потоку та рівень вологості мають бути в нормі. Типовими помилками в роботі систем клімат-контролю можуть бути протяги в зоні відпочинку, коли швидкість повітряного потоку вище 0,2 м/с. Причинами такої ситуації можуть бути вплив циркуляції повітря ззовні, помилки в проектуванні системи вентиляції, неправильне розташування станків, відсутність техобслуговування, тощо.

В залежності від типу приміщення та потужності підприємства може використовуватися природня та примусова вентиляція. Повітря зазвичай заходить через кватирки в бокових стінах, змішується з теплим повітрям і виходить через дефлектори у стелі. Клапан дефлектора дозволяє контролювати швидкість руху повітря. Для примусової вентиляції у витяжні дефлектори монтують вентилятори різної потужності.

В добре вентильованому приміщенні знижується рівень пилу та бактерій. Необхідно постійно слідкувати за вмістом шкідливих речовин в повітрі: концентрація аміаку не повинна перевищувати 0,02 мг/л, сірководню – 0,015 мг/л, вуглекислого газу – 0,2%.

Система вентиляції має забезпечувати притік повітря  в приміщення з тваринами зі швидкістю не вище 0,4 м/с влітку і 0,15 м/с взимку. Кількість свіжого повітря на 100 кг живої маси повинна надходити взимку – 35 м3/годину, влітку – 60 м3/годину, а в перехідну пору року – 45 м3/годину.

Освітлення

В приміщеннях для утримання свиней зазвичай тривалість освітлення складає 16 годин, а у свиней на відгодівлі можна знижувати до 10 годин. При такому режимі освітлення зазвичай поєднують природній та штучний типи освітлення інтенсивністю 50-100 Лк.  Додаткове штучне освітлення взимку позитивно впливає на резистентність та статевий розвиток, однак інтенсивність освітлення не повинна бути нижчою за 50 Лк.

Корм

Мета утримання свиней на відгодівлі – отримати якомога більше м’яса за найменших витрат. Витрати на корм – найважливіші елементи економіки господарства, оскільки їх частина в сумі витрат складає близько 65%. За використання фазової годівлі упродовж періоду відгодівлі змінюються кормові суміші зі зниженням вмісту протеїну і амінокислот. З віком потреба в амінокислотах у свиней знижується, відповідно, фазова годівля підвищує утилізацію протеїну і знижує вміст азоту в екскрементах.

Своєчасне отримання якісного корму після народження – запорука продуктивності вцілому. З цією метою навіть підсисним поросятам рекомендовано згодовувати престартовий комбікорм ТОП ПС с Діаманте до досягнення нормативної ваги 10 кг. Раннє введення цього корму забезпечує успішне вирощування поросят за рахунок прискореного розвитку системи травлення. Підгодівля престартовим кормом дозволяє ферментній системі поросят своєчасно перелаштуватись з молочної годівлі на рослинний комбікорм  – що полегшує процес відлучення.

Стимулювання апетиту і додаткового споживання престартового комбікорму поросятами позитивно впливає на секрецію травних ферментів та розвиток ворсинок. Престартер як на підсосі та і після відлучення повинен бути без обмежень. Комбікорм слід засипати невеличкими порціями, оскільки споживання до 15-17 доби мінімальне. При збільшенні поїдання комбікорму дозу збільшують частішими підсипаннями. Комбікорм в годівниці повинен бути цілодобово, оскільки поросята харчуються і вночі. Престартовий комбікорм – оптимально збалансований за складом та поживністю; забезпечує поросят усіма поживними речовинами, яких недостатньо в молоці і які необхідні для інтенсивного розвитку та росту поросят.

При досягненні ваги 10 кг і для відгодівлі поросят до 35 кг слід використовувати комбікорм Топ ПКс-3к у вигляді крупки. Енергію корму забезпечують зернові культури (ячмінь, пшениця, кукурудза) та рослинна олія. Ензимна композиція дозволяє вивільнити додаткову кількість енергії за рахунок розщеплення карбогідратів. Достатній рівень сирого протеїну забезпечують соєві продукти (шрот, макуха, екструдат), а незамінні амінокислоти збалансовані за рахунок використання лізину гідрохлориду, метіоніну та треоніну. Соєві продукти забезпечують раціон високоякісним білком, який багатий на лімітуючі амінокислоти, які доповнюють амінокислотний профіль зернових. Для покращення роботи шлунково-кишкового тракту, зниження буферної ємкості корму та боротьби з патогенною мікрофлорою, яка може випадково потрапити під час транспортування поросят у комбікормі включено органічні кислоти. Фітазний комплекс дозволяє зменшити викиди фосфору у навколишнє середовище за рахунок збільшення його доступності внаслідок розщеплення солей фітинової кислоти. Баланс кальцію та фосфору здійснюється за рахунок комбінованого використання вапняку та монокальційфосфату, а вітаміно-мінеральний комплекс (премікс Новакор) доповнює раціон важливими мікроелементами та вітамінами. Щоденне споживання близько 1 кг стартового комбкорму дозволяє досягти нормативної ваги у 35 кг до 75 днів.

Період відгодівлі свиней триває від 76 по 175 добу, розділений на два періоди гроверний з 76 по 115 (вага до 60 кг) та фінішерний з 116 по 175 добу (вага з 60 кг по 115 кг). Однак кожен період має свої особливості щодо характеру та кількості споживання корму.

У поросят вагою до 50-60 кг споживання кормів визначається здатністю шлунково-кишкового тракту перетравлювати корм. Коли травна система заповнена, у свиней зникає відчуття голоду – це фізична регуляція годівлі. Поросята вагою до 50-60 повинні отримувати корм Топ ПКс-4г вволю. Поросята повинні мати доступ до корму цілодобово, але годівниці мають звільнятися від корму хоча б раз на тиждень, щоб гарантувати наявність свіжого корму. Виробник корму для розрахунку повністю збалансованих рецептів використовує дані по доступності незамінних амінокислот з сировинних компонентів для свиней, тому споживач отримує оптимальний за ціною корм.

У поросят вагою понад 60 кг  домінує хімічний тип регуляції споживання корму, коли відчуття голоду виникає при зниженні поживних речовин в крові. Свині з високим рівнем конверсії корму, що обумовлені їх генетичним потенціалом, здатні спожити більше корму, ніж потрібно, доки хімічна регуляція почне знижувати споживання корму. Тому, таких поросят припиняють годувати через 30 хвилин після роздачі корму. У поросят живою масою понад 60 кг годівниці повинні спустошуватися упродовж 15-30 хвилин. Кратність годівлі в цей період становить від 2 до 5 разів. У фінішний період слід використовувати корм Топ ПКс-5г до досягненні нормативної забійної ваги. Цей раціон для годівлі свиней оптимізований за правилами ідеального протеїну, не зважаючи на обмеження у годівлі свині досягають забійної кондиції за планом.

Показники поживності комбікорму ТМ «ТопКорм»

Артикул Нетто енергія, кКал Сирий протеїн, % Ca, % P, % Na, % Лізин % Цистин+ метіонін, % Треонін, % А, тис. МО/кг Д3, тис. МО/кг Е, мг/кг Se, мг/кг Zn, мг/кг
Топ ПКс-1 г для супоросних свиноматок та ремонтного молодняку (гранула) 2255,00 14,5 0,75 0,45 0,18 0,80 0,47 0,52 12,00 2,00 100,00 0,25 80,001
Топ ПКс-2 г для лактуючих свиноматок (гранула) 2275,00 16,00 0,95 0,55 0,18 0,87 0,51 0,57 12,00 2,00 100,00 0,25 80,00
ТОП ПС с Діаманте преміум престарт (гранула) 2375,00 18,50 0,43 0,50 0,20 1,55 1,00 1,10 20,00 2,00 100,00 0,40 100,00
Топ ПКс-3к старт (крупка) 2315,00 17,00 0,75 0,50 0,19 1,05 0,62 0,68 15,00 2,00 100,00 0,35 100,00
Топ ПКс-4г гровер  (гранула) 2270,00 15,00 0,70 0,48 0,18 0,93 0,55 0,60 10,00 1,50 90,00 0,30 80,00
Топ ПКс-5г фініш (гранула) 2200,00 14,00 0,65 0,43 0,17 0,78 0,46 0,51 8,00 1,00 75,00 0,25 60,00

 

Вода

При вирощуванні свиней у промислових масштабах необхідно монтувати автоматичну систему напування поросят. В залежності від віку поросят використовуються чашкові та соскові напувалки. Доступ до води у тварин має бути цілодобовим, а вода повинна бути чистою, без домішок і запаху.

Якість води

Показник Гранична концентрація, мг/л
Розчинні речовини 1000
Жорсткість до 7 мг екв/л
рН 6-9
Сульфати 500
Хлориди 350
Свинець 0,03
Миш’як 0,06
Залізо 0,3
Фтор 1,5
Кишкова паличка 0 куо/мл

Під час спраги у свиней знижується апетит, поїдання кормів та їх засвоєння. Оптимальна температура води має становити 12-15 0С. Поросята після відлучення споживають близько 5 л води на добу, а свині на відгодівлі – 15 л. Влітку необхідно підвищувати норму напування на 25%.

Потреба свиней у воді

Вікові групи Норма води, л/добу
Свиноматки холості, супоросні 25
Підсисні свиноматки 60
Поросята після відлучення 5
Свині на відгодівлі, ремонтний молодняк 15

В господарстві необхідно слідкувати за правильним монтажем поїлок, оскільки існує ризик травмування тварин. Ідеальним варіантом є поїлки, які можна регулювати по висоті.

Використання чашкових поїлок знижує ризик виливання води, до того ж поросята після відлучення краще з них п’ють воду, оскільки вони шукають воду на підлозі.

Зниження ризиків захворювань: технологія утримання свиней передбачає використання схеми профілактичних обробок та щеплень рекомендованих постачальником молодняку свиней. При виникненні будь-яких проблем зі здоров’ям тварин необхідно звертатися до лікаря ветеринарної медицини.